CFD trading is risky

Що таке CFD контракт? Коротке пояснення про все, що вам потрібно знати

29 Березня 2023

Якщо ви цікавитеся трейдингом, ви мабуть вже зустрічали термін «CFD контракт». У цій статті ми детальніше розглянемо, що таке CFD контракти, як вони працюють і чи підходять вони вам.

Що таке CFD контракт?

CFD - контракт на різницю цін (англ. Contract for Difference), це популярний торговий інструмент, який використовують інвестори для спекуляцій на змінах цін на широкий спектр активів.

CFD контракт  — це угода між двома сторонами — покупцем і продавцем — щодо обміну різниці між ціною відкриття та закриття угоди по певному активу. На відміну від традиційних інвестицій, CFD не передбачають фактичного володіння базовим активом.

Як працює CFD контракт?

Припустімо, ви хочете торгувати акціями Apple, але не хочете насправді купувати акції. Натомість ви можете укласти CFD контракт з брокером, який дозволить вам спекулювати на зміні ціни на акції Apple. Якщо ви вважаєте, що ціна акцій зростатиме, ви відкриваєте довгу позицію, купуючи 100 CFD по 120 доларів США кожен. Припустимо, що через кілька днів акції справді зросли, і ціна продажу CFD тепер становить 125 доларів. Ви вирішуєте закрити свою позицію, продавши CFD назад брокеру, отримавши прибуток у розмірі 500 доларів США (без урахування зборів або комісій).

Однак, якби замість цього акції впали, а ціна продажу CFD становила лише 115 доларів, ви б втратили 500 доларів. Торгівля CFD пов’язана з високими ризиками, і нерідко трейдери втрачають більше свого початкового депозиту.

Щоб не втратити всі свої гроші в одній угоді, важливо ретельно керувати ризиками. Однією з поширених тактик є використання стоп-лосс ордерів, які автоматично закривають вашу позицію, якщо ціна рухається проти вас на певну суму. Наприклад, ви можете встановити стоп-лосс на рівні 118 доларів США, якщо ви купили CFD за 120 доларів США, обмеживши потенційні втрати до 200 доларів США.

Image
smart

Одна з головних причин, чому CFD контракти стали такими популярними в останні роки, полягає в тому, що вони дозволяють інвесторам спекулювати на змінах цін на активи, не володіючи ними. Це означає, що інвестори можуть потенційно отримати прибуток від зростання чи падіння вартості активу без необхідності купувати чи продавати сам актив. Це трохи схоже на ставку на кінні перегони - ви не володієте конем, але ви все одно можете заробити гроші, якщо він виграє.

Image
horse

 

Важливі поняття у CFD торгівлі

Для того, щоб гарно орієнтуватися в цій темі, варто знати основні поняття CFD торгівлі. Нижче ми наводимо список найважливіших з них:

 1. Кредитне плече: використання позичених грошей для збільшення потенційного прибутку від інвестицій. За допомогою контрактів на різницю (CFD) трейдери можуть отримати доступ до високого кредитного плеча, що збільшує як прибутки, так і збитки.
 2. Маржа: сума грошей, необхідна для відкриття та підтримки позиції CFD. Маржа - це депозит, який утримує брокер для покриття будь-яких потенційних збитків.
 3. Спред: різниця між ціною купівлі та продажу CFD. Спред представляє комісію брокера та те, як брокери заробляють гроші на торгівлі CFD.
 4. Стоп-лосс: Попередньо визначений ордер, який автоматично закриває позицію, якщо ринок рухається проти трейдера. Це інструмент управління ризиками, який може обмежити потенційні втрати.
 5. Тейк-профіт: заздалегідь визначений ордер, який автоматично закриває позицію, якщо ринок рухається на користь трейдера. Це інструмент для фіксації прибутку.
 6. Довга позиція: Купівля CFD в очікуванні зростання ціни.
 7. Коротка позиція: продаж CFD в очікуванні падіння ціни.
 8. Ринковий ордер: ордер на купівлю або продаж CFD за поточною ринковою ціною.
 9. Лімітний ордер: ордер на купівлю або продаж CFD за певною ціною.

Типи CFD контрактів

Існують різні типи контрактів CFD, зокрема:

 • CFD на акції: ці контракти дозволяють трейдерам спекулювати на змінах цін окремих акцій, таких як Apple, Google або Amazon та ін.
 • CFD на товари: ці контракти дозволяють трейдерам спекулювати на змінах цін на товари, такі як золото, нафта чи пшениця та ін.
 • Forex CFD: Ці контракти дозволяють трейдерам спекулювати на змінах цін на валютні пари, такі як EUR/USD, USD/JPY або GBP/USD та ін.
 • CFD на індекси: ці контракти дозволяють трейдерам спекулювати на змінах цін фондових індексів, таких як S&P 500, FTSE 100 або Nikkei 225 та ін.

Переваги торгівлі CFD

Основні перевагами CFD можна назвати:

 • Високе кредитне плече: торгівля CFD включає високе кредитне плече, що означає, що трейдери можуть контролювати великі позиції з відносно невеликою сумою капіталу. Це дозволяє трейдерам максимізувати свої потенційні прибутки, але це також збільшує їхні потенційні втрати.
 • Диверсифікація: CFD дають трейдерам доступ до широкого спектру активів, що може допомогти їм диверсифікувати свої портфелі та знизити загальний ризик.
 • Можливість short sell: CFD дозволяють трейдерам отримувати прибуток від падіння ціни, продаючи актив, не володіючи ним. Це може бути корисним в умовах ведмежого ринку.

Недоліки торгівлі CFD

На жаль, як ви вже здогадалися, все не так райдужно. Торгівля CFD може бути не тільки способом швидко заробити гроші, а ще й швидко їх втратити. Якою б популярною та захоплюючою не була ця інвестиційна стратегія, вона точно не для слабконервних.

Image
danger

 

Основні недоліки CFD можна коротко охарактеризувати так:

 • Високий ризик: контракти на різницю є інструментами високого ризику, які передбачають значний розмір кредитного плеча та можуть призвести до значних втрат. Трейдери повинні торгувати лише грошима, які вони можуть дозволити собі втратити, і мати надійну стратегію управління ризиками.
 • Приховані комісії: Деякі брокери CFD стягують приховані комісії, такі як плата за фінансування овернайт або великі спреди, які можуть з’їсти прибуток трейдерів.
 • Обмежене регулювання: CFD регулюються не в усіх юрисдикціях, що може призвести до шахрайства з боку недобросовісних брокерів. Варто вибирати лише авторитетних брокерів, які мають ліцензію та регулюються авторитетними фінансовими органами.

Гліб Козак, CEO Fondexx, про CFD контракти:

В теорії, CFD контракти мали б бути цікавими деривативам, насамперед для професіоналів. В реальності, більшість форекс брокерів пропонують клієнтам торгувати CFD контрактами на акції, а не власне акціями. Чому? Тому що навіть європейська регуляція дозволяє брокерам бути маркет-мейкерами для CFD котрактів. А значить, усі гроші, які втрачають новачки в торгівлі на CFD - отримує брокер. Такі стосунки брокера і клієнта є токсичними, при цьому брокер контролює правила гри, на брокера не діє правило NBBO. Якщо ж ви торгуєте акціями, то вашим контрагентом є не ваш форекс-брокер, а всі учасники ринку. Важливо розуміти це про CFD і не купуватися на дешеву рекламу на маршрутках. Бажаю вам натхнення в шляху вивчення ринку, колеги!

Торгівля CFD — це популярний і гнучкий спосіб торгівлі широким спектром фінансових активів. Але варто не забувати, що контракт CFD є складним фінансовим інструментом і підходить не всім. Важливо пам’ятати, що хоча торгівля CFD може бути прибутковою, вона також пов’язана з високим ризиком, і трейдери можуть зазнати значних збитків. Дуже важливо мати чітке розуміння фінансових ринків, управління ризиками та торгових стратегій перед тим, як почати торгівлю CFD. 

Трейдерам-початківцям ми рекомендуємо потренуватися з демо-рахунком, перш ніж вкладати реальні кошти в торгівлю. І завжди пам’ятати про пов’язані з цим ризики та використовувати відповідні стратегії ризик-менеджменту.