Uniswap logo

Біржа Uniswap: можливості для трейдерів та особливості роботи

9 Cічня 2023

Що таке Uniswap?

Uniswap — це децентралізована біржа (DEX), побудована на блокчейні Ethereum, яка дозволяє користувачам легко торгувати токенами криптовалюти поза біржами. Вона є частиною екосистеми DeFi та використовує унікальний автоматизований протокол ліквідності для полегшення торгівлі між покупцями та продавцями. Зникає необхідність центрального органу чи традиційної книги замовлень/стакану заявок. Натомість Uniswap використовує смарт-контракти для автоматичного керування купівлею та продажем токенів на основі заздалегідь визначених правил. 

 

Як це працює

Як користувач, використовувати платформу Uniswap можна двома шляхами:

 • Для постачання ліквідності і отримання комісійного доходу 
 • Для обміну криптовалюти.

Щоб стати постачальником ліквідності, користувачу слід внести до пулу ліквідності відповідні криптовалюти. Наприклад, у пул ETH/USDT потрібно внести кошти, де 50% вартості становитимуть токени ETH, і 50% USDT. Також можна вносити інше співвідношення вартості, так роблять професійні постачальники ліквідності, які належним чином розуміють, як працює платформа.

Щоб обміняти токени, потрібно знайти потрібний пул ліквідності, і здійснити обмін. Ціна токена визначиться алгоритмічно на основі попиту та пропозиції токена та сумісної криптовалюти в пулі ліквідності. Коли здійснюється угода, смарт-контракт автоматично виконує угоду та відповідно коригує залишки пулу ліквідності. 

Бізнес-модель Uniswap базується на стягнені комісійних з кожної угоди. Комісія може становити 0.01%, 0.05%, 0.3% та 1%. Ця плата розподіляється між постачальниками ліквідності, які надають токени для торгівлі, і самим протоколом Uniswap. Постачальники ліквідності отримують понад 99% комісії, Uniswap — до 1%. Також Uniswap може отримувати дохід шляхом емісії власної криптовалюти UNI.

"Віднедавна Fondexx став частиною інфраструктури Uniswap та заробляє на наданні ліквідності децентралізованій системі через технологію автоматичного маркет-мейкінгу. Ви можете також заробити на цьому, ставши інвестором FNDX Systematic Fund." - Михайло Винничук, Senior Portfolio Manager FNDX Systematic Fund

 

Заснування біржі та регуляція

Засновником Uniswap є Гейден Адамс — інженер-програміст і підприємець, який займається блокчейном з 2017 року. Він розробив концепцію Uniswap під час навчання в Массачусетському технологічному інституті (MIT) і запустив платформу в листопаді 2018 року. З моменту запуску Uniswap стала однією із найпопулярніших DEX у світі з щоденним об'ємом торгів, який часто перевищує об'єм більш відомих бірж. Успіх Uniswap зробив Адамса видатною фігурою в індустрії криптовалют. На додаток до роботи над Uniswap, Адамс також є активним членом спільноти Ethereum і бере участь у різних проектах з відкритим кодом, пов’язаних з Ethereum і DeFi. Адамс є рішучим прихильником децентралізації та вважає, що технологію блокчейн можна використовувати для створення більш справедливої та прозорої фінансової системи. 

Uniswap є платформою з відкритим кодом, що забезпечує її децентралізацію та прозорість. Вона не належить жодній окремій організації, не підлягає жодному урядовому чи регуляторному контролю. Натомість вона регулюється набором смарт-контрактів, які автоматизують купівлю та продаж токенів на платформі. Ці смарт-контракти є відкритими та загальнодоступними, і кожен може переглядати та перевіряти код, щоб переконатися, що він функціонує належним чином. Розробкою та підтримкою платформи керує команда професіоналів.

Усі транзакції захищені блокчейном Ethereum, який захищено децентралізованою мережею майнерів. Крім того, Uniswap використовує різні криптографічні методи, такі як дерева Merkle, щоб забезпечити цілісність даних, що зберігаються в блокчейні.

Думки спільноти

Експерти загалом погоджуються, що Uniswap є революційною платформою, яка яка кардинально змінила спосіб торгівлі цифровими активами. Uniswap вважається великим кроком у розвитку децентралізованих фінансів (DeFi), і її  хвалять за низькі комісії, швидкі транзакції та простоту використання.

«Uniswap — це революційний протокол, який дозволив будь-кому створити ліквідний ринок для будь-яких активів. Він дозволив створити новий тип фінансового інструменту, токенізований актив, і відкрив новий світ можливостей для децентралізованих фінансів». - Раян Селкіс, генеральний директор Messari

«Uniswap змінив правила гри для простору DeFi. Він дозволив створити новий тип фінансового інструменту, токенізований актив, і відкрив новий світ можливостей для децентралізованих фінансів». - Ентоні Сассано, співзасновник Set Protocol

 

Переваги та недоліки Uniswap

Експерти часто відзначають кілька переваг Uniswap:

 1. Децентралізація: Uniswap побудовано на блокчейні Ethereum, що означає, що він децентралізований і не контролюється жодною особою. Це робить його стійким до цензури та дає користувачам більше контролю над своїми активами. Основна перевага DeFi - можливість тримати свої кошти не на біржі і обмінювати токени зі своїх гаманців напряму завдяки Uniswap.

 2. Автоматизована ліквідність: Uniswap використовує смарт-контракти для автоматичного керування купівлею та продажем токенів, що означає, що він не покладається на центральну книгу замовлень або механізм відповідності. Це дозволяє пропонувати швидкі та дешеві операції без необхідності централізованого посередника.

 3. Широкий спектр токенів: Uniswap підтримує широкий спектр токенів, включаючи токени ERC-20 і ERC-721. Це робить його привабливою платформою для користувачів, які хочуть торгувати різними активами.

 4. Низькі комісії: Uniswap має відносно низькі комісії порівняно з іншими децентралізованими біржами, що робить його привабливою платформою для користувачів, які прагнуть мінімізувати витрати на торгівлю.

 5. Зручний інтерфейс: Uniswap має зручний інтерфейс, простий у використанні навіть для тих, хто тільки починає торгувати криптовалютою. Це робить його доступним для широкого кола користувачів.

Деякі з потенційних недоліків Uniswap включають:

 1. Відсутність регулювання: оскільки Uniswap децентралізована і не підлягає традиційному регулятивному нагляду, вона може бути більш вразливою до шахрайства чи іншої нечесної діяльності.

 2. Волатильність: ціни на токени криптовалюти можуть бути дуже мінливими, і Uniswap не пропонує жодного захисту від коливань ринку. Це означає, що користувачі можуть ризикувати значними втратами, якщо вартість їхніх токенів різко впаде.

 3. Обмежена ліквідність. Незважаючи на те, що популярність Uniswap за останні роки значно зросла, вона все ще може мати обмежену ліквідність у порівнянні з більшими, відомішими біржами. Це може ускладнити купівлю або продаж великої кількості певного токена без впливу на ринкову ціну.

 4. Складність. Автоматичний протокол ліквідності, який використовується Uniswap, може бути складним і складним для розуміння деякими користувачами. Це може бути перешкодою для входу для деяких людей, які вперше знайомляться з торгівлею криптовалютою.

 5. Високі комісії для малих об’ємів: користувач платить стандартну фіксовану комісію за 2 транзакції: переказ своїх токенів у пул, і отримання нових у пулу. Це робить Uniswap менш вигідним для дрібних користувачів, ніж централізовані біржі.

Вирішуючи, чи використовувати Uniswap, важливо ретельно розглянути ваші особисті потреби та цілі як трейдера. Uniswap дозволяє торгувати широким спектром токенів з низькими комісіями та швидкими і дешевими угодами, що робить його гарним вибором для тих, хто зацікавлений у децентралізованій торгівлі та цінує автономію блокчейну Ethereum.