
Теорія ефективного ринку з точки зору трейдингу
Суть теорії простою мовою
Якщо трейдеру пощастило знайти ринкову неефективність, яка дозволяє йому експлуатувати систему (від англ. abuse) і з легкістю отримувати прибуток, він точно знає, що чим менше людей знає про цей "святий грааль", тим довше він буде працювати.
Це просте емпіричне правило відоме майже всім трейдерам, навіть тим, хто не знайомий із Гіпотезою ефективного ринку (ГЕР).
Неефективності бувають різними, більшість із них пов’язана або з технічними факторами, або з інсайдерською інформацією на ринку.
Рекомендуємо
Прочитати книгу Майкла Льюїса «Flash Boys: Високочастотна революція на Волл-стріт», яка описує еволюцію та розвиток технічної та програмної інфраструктури біржі, що створювала можливості для легких грошей.
Ринок враховує все
Гіпотеза ефективного ринку (ГЕР) стверджує, що ринок враховує все. Як тільки певна інформація—новини, форс-мажорні події, технічні збої тощо—стає доступною, вона миттєво поглинається ринком і враховується в ціні активу.
Що більше впливає на ціну акції: очікування чи публікація позитивного звіту? Відповідь очевидна. Кожен досвідчений гравець хоче купити акцію раніше й дешевше.
Таким чином, головний висновок із ГЕР для трейдерів: якщо інформаційна перевага і дає шанс на надзвичайний прибуток, час до того, як ринок відреагує і вікно можливостей закриється, є надзвичайно коротким.
ГЕР сформулював відомий економіст Юджин Фама.
Три основні форми ефективності
- Слабка форма ефективності – ціна враховує всю історичну інформацію, що унеможливлює прогнозування майбутніх цін на основі минулих, ставлячи під сумнів технічний аналіз.
- Напівсильна форма ефективності – ціна відображає всю історичну та поточну публічну інформацію, ставлячи під сумнів фундаментальний аналіз.
- Сильна форма ефективності – ціна включає всю інформацію, включно з непублічною.
Було проведено багато досліджень щодо Гіпотези ефективного ринку, але підтверджено лише слабку та частково напівсильну форми ефективності. Доведено, що існує непублічна інформація, доступна лише обраним спеціалістам, яка дозволяє їм отримувати прибутки вище середнього рівня.
Чи правдива ця теорія?
Простота й переконливість цієї логіки не гарантують істинності Гіпотези ефективного ринку. Раціональні люди не мають необмежених фінансових ресурсів, короткі продажі акцій часто є дорогими та складними, а загальний ціновий арбітраж заважає реалізації багатьох стратегій.
Джон Мейнард Кейнс попереджав: «Ринок може залишатися ірраціональним довше, ніж ви можете залишатися платоспроможним».
Існують також теорії, що раціональні інвестори часто приєднуються до тих, хто діє ірраціонально, оскільки не завжди можуть дозволити собі йти проти них.
Передумови для ефективності ринку
- Фондовий ринок має велику кількість раціональних інвесторів, які постійно аналізують і торгують.
- Інвесторам надається правдива, доступна та актуальна інформація.
- Інвестори точно й швидко реагують на нову інформацію.
- Транзакційні витрати низькі.
- Ринок високоліквідний.
- Жоден учасник не має монопольного чи привілейованого становища.
- Високоякісна інфраструктура та регулювання ринку.