tech-and-fund-analysis

Технічний та фундаментальний аналіз – що це таке?

Цей матеріал допоможе вам краще розібратися в видах аналізу акцій, та структурувати існуючі знання. Ми надамо інтерпретацію визначень для технічного та фундаментального аналізу, розберемо відмінності між ними, та обговоримо приклади їхнього ефективного використання.
6 Листопада 2023

Приходячи на ринок акцій, кожен трейдер та інвестор має на меті збереження та примноження власного капіталу. Та позитивний результат можливий лише у двох випадках: випадкове везіння, або чітко зважена та прорахована робота. І якщо перше – непередбачуваний фактор, то другому цілком можна навчитися, та згодом використовувати.

В цьому матеріалі, ми поговоримо про два види аналізу акцій, які використовує кожен системний трейдер чи інвестор – про технічний та фундаментальний аналіз.

 

Що таке технічний аналіз?

Цей тип аналізу базується на роботі з статистичною інформацією, що виникає в результаті торгів активу на біржі. Він враховує факт циклічності подій, для підтвердження чого збирається та аналізується великий діапазон даних. Якщо, за певних умов, ціна в більшості випадків повторювала свою динаміку – трейдер очікує, що тенденція буде продовжуватися, і відкриває відповідну позицію.

В ході технічного аналізу, трейдер не акцентує увагу на фінансових показниках компанії, тенденціях галузі, глобальних економічних показниках тощо. Це робить цей вид аналізу універсальним, і дозволяє використовувати на інших ринках – технічний аналіз активно використовують крипто- та форекс трейдери. 
 

Вихідними даними для технічного аналізу є:
 • Поточна та історична ціна акції;
 • Торговий об’єм акцій за період;
 • Історія ринкових угод;
 • Поточні ринкові заявки інших учасників ринку. 
   

Ці дані можуть використовуватися як в первинному вигляді (свічковий аналіз, аналіз об’єму), так і з допомогою статистичних паттернів та індикаторів. Ці інструменти аналізують широкий профіль інформації, і переважно подаються в візуальному форматі на графіку, чи поруч з ним. 
 

Найпопулярнішими інструментами в технічному аналізі є:
 • Рівні підтримки і спротиву;
 • Визначення напрямку тренду;
 • Технічні індикатори: ковзні середні, осцилятори, MACD, рівні Фібоначчі і т.д.;
 • Свічковий аналіз, та аналіз об’єму;
 • Показники мінливості ціни: рівень волатильності, % зміни за період, ATR і т.д. 
   
Image
tech-analysis

Визначення напрямку тренду ціни, зон підтримки та супротиву, використання статистичних індикаторів – важливі компоненти технічного аналізу. (с) investopedia.com 
 

На жаль, внаслідок своєї візуальної простоти, технічний аналіз почав обростати великою кількістю індикаторів та патернів, які не мають логічного обґрунтування. При виборі інструментів для технічного аналізу, важливо чітко усвідомлювати його логіку – чому цей паттерн чи індикатор надає дійсно корисну інформацію, а не звичайний інформаційний шум. Прикладом логічної та чіткої стратегії, яка базується на засадах технічного аналізу, є стратегія Pump&Dump – матеріали ви можете отримати в навчальній базі Fondexx. 
 

Image
dino-pattern

Паттерн “Dino”. Будь-яке співпадіння з реальним технічним аналізом є випадковим. (с) Trinkerr_IN, x.com. 
 

Переваги технічного аналізу:
 • Швидкість. Технічний аналіз не вимагає значного залучення часу, оскільки багато інструментів надають результати аналізу миттєво.
 • Простота. Технічний аналіз легше виконувати, що дозволяє робити більше угод.
 • Великий вибір інструментів. В технічному аналізі існує велика кількість інструментів для оцінки, і трейдер може обирати саме ті патерни та індикатори, що надаватимуть необхідну йому інформацію.
 • Універсальність. Технічний аналіз можна ефективно використовувати не тільки на ринку акцій, а і на ринках деривативів, криптовалют, форекс і т.д. 
   
Недоліки:
 • Суб'єктивність. Інтерпретація патернів та індикаторів може бути суб'єктивною, і різні трейдери інколи приймають різні рішення на основі одних і тих самих даних.
 • Короткостроковість. Актуальність технічних сетапів доволі коротка, тому необхідно швидко реагувати на виникнення торгових ситуацій, і оперативно діяти.
 • Короткий діапазон ефективності. При аналізі на більш довгі періоди, технічний аналіз втрачає свою точність. Тому технічний аналіз переважно використовують для короткий інтрадей-угод, або свінг-угод на кілька днів.
 • Наявність недієвих інструментів. Далеко не всі технічні інструменти є дійсно дієвими. Трейдер має дуже ретельно обирати перелік патернів та індикаторів, які він використовуватиме. 
   

Гліб Козак, CEO Fondexx: “Потрібно розділяти технічний аналіз, та аналіз технічними засобами. Інтернет переповнений інформаційним сміттям про ті чи інші технічні аналізи. Більшість “гуру” вчить якимось примітивним практикам технічного аналізу, і все це має жахливі результати. Якщо ж ми подумаємо про аналіз потоку цін на акції технічними засобами - ми зрозуміємо, що можна застосовувати різні алгоритмічні двигуни для аналізу даних, різні математичні підходи та теорії, що можуть позитивно вплинути на перформанс портфоліо. Вміти розрізняти правильне формулювання слів від помилкового - є запорукою успіху в сучасному постмодерному світі.”

 

Що таке фундаментальний аналіз?

Фундаментальний аналіз – це оцінка потенціалу зміни ціни акції, на основі дослідження стану самої компанії. Використовуючи цей метод, враховується ціла низка факторів: загальний стан економіки та сектору компанії, її фінансовий стан, перспективи розвитку тощо.

Факторів для оцінки компанії з фундаментальної точки зору набагато більше, ніж в технічному аналізі. Абсолютно кожен фінансовий показник, економічний індекс чи управлінське рішення можуть впливати на фінальне рішення щодо певної компанії.

Для систематизації факторів, їх поділяють на 2 категорії – макро- та мікроекономічні. На мікроекономічні фактори компанія має безпосередній вплив. До них відносять фінансові показники компанії, збільшення кількості продажів та клієнтської бази, розробку та модернізацію продуктів і т.д. Макроекономічними є загальні фактори, що впливають на всю економіку, або конкретний її сектор: ріст ВВП, рівень інфляції, безробіття, облікова ставка і т.д. 
 

Image
fund-analysis

Загальний алгоритм оцінки компанії згідно фундаментального аналізу. (с) www.wallstreetmojo.com 
 

Фактори поетапно оцінюються та порівнюються, в результаті чого висувається гіпотеза про “внутрішню”, або “справедливу” вартість акції – скільки акція мала би коштувати, виходячи з її поточного стану. Вона порівнюється з поточною ціною, і в залежності від того, чи є зараз компанія “переоціненою” чи “недооціненою”, відкривається відповідна позиція. 
 

Основними даними для фундаментального аналізу є:
 • Фінансові звіти компаній;
 • Фінансові метрики (P/E, EPS, Margin etc.);
 • Макроекономічні дані;
 • Події та новини;
 • Оцінка управління компанії;
 • Показники конкурентів. 
   
Image
fund-factors

Оцінка факторів відбувається поетапно – спочатку можна враховувати зовнішні фактори (Top-down Approach), або ж почати з внутрішніх (Bottom-up Approach). (с) www.wallstreetmojo.com 
 

В фундаментальному аналізі, ринок акцій має значні переваги над іншими ринками – завдяки своїй чіткій регуляції, прозорості, та централізованості. Кожна компанія, акції якої котируються на біржі, є публічною та прозорою установою. Вони зобов’язані регулярно розкривати свою звітність та плани на майбутнє, проходити перевірку незалежними аудиторами, а керівництво компанії не має права надавати недостовірну інформацію акціонерам – за це їх можуть чекати великі штрафи, або навіть ув’язнення.

Прикладом стратегії, що базується на засадах фундаментального аналізу, є авторська стратегія СЕО нашої компанії, Гліба Козака – NYSE Earnings. Цей матеріал також є в лінійці курсів FNDXX, і отримати його може кожен трейдер, що зацікавлений в покращенні своїх навичок з фундаментального аналізу компаній. 
 

Переваги фундаментального аналізу:
 • Ґрунтовність. Фундаментальний аналіз надає глибинну оцінку компанії, узгоджуючи її з макроекономічними тенденціями. Це робить думку значно ґрунтовною.
 • Більше часу на прийняття рішень. На відміну від технічного, підготовка та оцінка компанії перед відкриття угоди при фундаментальному аналізі не потребує швидкого прийняття рішень.
 • Велика кількість інформаційних джерел. Кожна компанія публікує щоквартально свої фінансові звіти, та озвучує плани на майбутнє. Також існує велика кількість джерел, що акумулюють різні дані по компаніям, а також є аналітичні агентства, які роблять детальний аналіз цих даних.
 • Масштабність. Базуючись на фундаментальному аналізі, є можливість здійснювати не тільки епізодичні середньострокові угоди, а й збирати довгостроковий інвестиційний портфель. 
   
Недоліки:
 • Абстрактність. Фундаментальний аналіз не надає точної інформації про умови відкриття позиції, точку входу, момент фіксації прибутку. За результатами аналізу є лише гіпотеза, куди ціна буде рухатися протягом невизначеного часу.
 • Часозатратність. Проведення фундаментального аналізу є більш тривалим процесом, бо вимагає мануальної обробки великої кількості інформації.
 • Складність. Проводити фундаментальний аналіз значно складніше, оскільки він вимагає певної експертизи в фінансах, економіці, та сфері діяльності компанії.
 • Інформаційне перенасичення. Даних для фундаментального аналізу дуже багато, і треба вміти відсіювати непотрібну інформацію, концентруючись на ключових факторах.

 

Технічний аналіз vs. фундаментальний: в чому відмінності?

Обидва види аналізу акцій мають спільну мету – визначення майбутнього напрямку руху ціни акції. Та потрібно чітко усвідомлювати ключові відмінності між ними, щоб використовувати їх коректно в різних ситуаціях, та за різних умов: 
 

 1. Вхідні дані:
 • Технічний аналіз використовує поточні та історичні дані, що виникають в ході торгів активу на біржі. 
 • Фундаментальний аналіз охоплює широкий спектр макро- та мікроекономічних даних компанії-емітента, та її економічного середовища. 
   
 1. Методологія:
 • Технічний аналіз використовує вхідні дані як в первинному вигляді, так і за допомогою індикаторів та паттернів. На основі аналізу, висувається гіпотеза про подальший рух ціни, і відкривається відповідна позиція.
 • Фундаментальний аналіз передбачає аналіз фінансової звітності та макроекономічних умов. На основі даних, висувається гіпотеза про “справедливу” ціну акції, її відповідну “недооцінку” або “переоцінку”, і відкривається відповідна позиція. 
   
 1. Часовий горизонт:
 • Технічний аналіз використовується для торгівлі на короткий і середній термін. Переважно, в технічному аналізі використовуються дані за останні кілька годин, днів, або тижнів, а угоди тривають від кількох секунд, до кількох днів.
 • Фундаментальний аналіз використовується для торгівлі на середній та довгий термін. Для прийняття рішення про “справедливу” вартість компанії, можуть збиратися дані за кілька років, і інвестиційний горизонт може бути від кількох днів, до років. 
   
 1. Інвестиційні цілі та ризики:
 • Технічний аналіз використовується в рамках більш агресивних інтрадей та свінг-стратегій, що очікують високі прибутки, і з високим рівнем ризиковості.
 • Фундаментальний аналіз використовують як для середньострокових угод, так і в рамках побудови довгострокового портфелю. Зазвичай, ризиковість та дохідність в таких стратегіях нижча.

 

Який тип аналізу обрати?

Знаючи ключові відмінності між фундаментальним та технічним аналізом, стає простіше обрати тип аналізу для конкретної угоди. Та як зрозуміти, який з цих видів буде пасувати саме вам?

Варто усвідомлювати, що ці типи аналізу не є взаємовиключними, і дуже добре показують себе в поєднанні. Деякі інвестори та керуючі активами, використовують комбінацію фундаментального і технічного аналізу для прийняття більш обгрунтованих інвестиційних рішень. Фундаментальний аналіз використовується для вивчення поточної ситуації та фінансових показників компанії, а за допомогою технічного аналізу визначається найкращий час для купівлі (і подальшого продажу) акцій. 
 

Image
tech-fund-what-to-pick

Не потрібно обирати, а треба вміти використовувати обидва типи аналізу для досягнення різних цілей. (с) babypips.com. 
 

Тим не менш, в певних ситуаціях один тип аналізу проявляє себе краще за інший. Для цього треба врахувати наступні фактори: 
 

 • Періодичність угод: Якщо ви розглядаєте для себе активний трейдинг (intraday, або swing), то технічний аналіз буде більш корисним для визначення точок входу та виходу. Якщо ви довгостроковий інвестор, і плануєте утримувати активи протягом довшого часу, фундаментальний аналіз буде ключовим для оцінки фінансового здоров'я та перспектив компанії.
 • Стиль торгівлі: Агресивні трейдери, які шукають короткострокові можливості, частіше користуються технічним аналізом. Консервативні інвестори, які шукають стійкість та довгострокове збереження вкладень, більш схильні до фундаментального аналізу.
 • Вид активів: На деяких ринках, як ринок криптовалют або форекс, технічний аналіз має суттєву перевагу над фундаментальним, бо даних для фундаментального аналізу значно менше. На ринку акцій обидва аналізи мають рівноцінну силу. 
   

Важливо пам’ятати, що вид аналізу не є повноцінною стратегією. Для успішної та системної реалізації вашого аналізу, необхідно також чітко пропрацювати інші аспекти торгівлі: психологія, ризик- та мані-менеджмент, робити аналіз ринкових настроїв та важливих подій і т.д.

 

Підсумуємо

Технічний та фундаментальний аналізи являють собою два різних методи оцінки ринкової ситуації, з метою прогнозування подальших рухів ринку. Технічний аналіз базується на роботі з даними, що виникають під час торгів, а фундаментальний – з фінансовими показниками компаній та макроекономічними тенденціями. Технічний аналіз більш ефективний на короткострокових проміжках, а фундаментальний аналізує більш глобальну картину. Ці два типи аналізу не є взаємовиключними, і часто їх використовують водночас – фундаментальний аналіз для виявлення глобальної тенденції, а технічний – для більш чіткої оцінки точки входу та виходу з позиції.

Спеціалісти нашої компанії будуть раді надати вам більше детальної інформації про ці види аналізу, та порекомендувати якісні матеріали на цю тему. Для цього вам буде достатньо лише зареєструватися за посиланням нижче, і наші консультанти зв’яжуться з вами в найближчий час.

 

Реєстрація