fundamental

Фундаментальна оцінка акцій: частина 1

5 Грудня 2024

Фундаментальна оцінка акцій: частина 1

Ця стаття є початком циклу статей про фундаментальний аналіз та його оцінку. Насамперед варто виокремити ті переваги, які нам дає фундаментальний аналіз:

  1. Упевненість у компанії, що їй не загрожує делістинг.
  2. Упевненість, що вона розвивається і це може призвести до зростання цін на її акції.
  3. Упевненість, що вона не є боржником.

Отже, фундаментальний аналіз — це наша страховка для проінвестованого капіталу. При складанні інвестиційного портфеля ми можемо чітко розуміти — які перспективи у портфеля в загальному, і завдяки чому наш портфель акцій може обігнати за дохідністю індекс S&P 500. Генерація доходності, вищої ніж дає індекс, називається генерацією альфи.

Чого ж фундаментальний аналіз не дає:

  1. Розуміння, де буде ціна протягом кількох тижнів чи навіть місяців.
  2. Розуміння, наскільки сильно компанія вразлива до падіння індексу S&P 500.

У результаті: без фундаментального аналізу неможливо інвестувати, оскільки ви піддаєте свій капітал ризику. Компанія, яка є боржником, може швидко впасти в ціні, якщо їй доведеться залучати нові позики, а компанія, яка не генерує прибуток, може навіть відкритися з глибоким гэпом після чергового фінансового звіту.

Для початку хочеться зазначити ресурси, які допоможуть нам вивчити цю тему:

  1. http://www.investopedia.com/ — по суті енциклопедія фінансів, в якій міститься практично вся інформація про ринки.
  2. morningstar.com — чудовий сайт для аналізу фундаментальних звітів, з якими ми і будемо працювати.

Вартість компанії формується з 3 основних факторів:

  1. Капітал
  2. Борги
  3. Майбутні прибутки

Наприклад, якщо у компанії немає капіталу, це не дозволить їй вирости в ціні, поки вона його не нарастить. Якщо ж у компанії в найближчому майбутньому можуть виникнути борги, які вона не зможе погасити, їй доведеться залучати позики, що негативно позначиться на її репутації. Якщо компанія стабільно генерує прибуток, але в найближчі 2 роки очікується спад — це змусить багатьох інвесторів продавати акції, що призведе до падіння ціни.

Частково на всі 3 питання нам допоможуть відповісти наступні 3 звіти:

  1. Income Statement
  2. Balance Sheet
  3. Cash Flow

Розглянемо їх на прикладі компанії Macy’s Inc. (M).

Income Statement — це звіт про прибутки та збитки. Він допоможе відповісти на питання, яка виручка у компанії, поточна маржа, собівартість продукції, чиста виручка. Тобто цей звіт рухається від Revenue (виручка; продажі) і на кожному етапі віднімає витрати, пов’язані з діяльністю компанії, поки в останньому рядку не залишиться чистий прибуток на одну акцію (EPS).

Balance Sheet — це балансовий звіт. Він відповість на питання, стосовно боргів компанії. Визначить, які Assets (активи) має компанія, скільки Liabilities (боргів) короткострокових і довгострокових, а також детально покаже різницю між активами і пасивами, тобто власний Equity (капітал).

Cash Flow — звіт про рух грошових коштів. У ньому детально представлені грошові потоки, які виникають безпосередньо від бізнес-діяльності компанії (Operating Activities), від інвестицій, які здійснює компанія (Investing Activities), та потоки, які виникають через позики (Financing Activities).

У наступних статтях ми розглянемо кожен звіт окремо.