etf

Exchange traded fund (ETF): значення та види

24 Грудня 2024

Exchange traded fund (ETF): значення та види

Для чого потрібен Exchange traded fund у торгівлі цінними паперами?
Найуспішнішим фінансовим нововведенням з часів винайдення фінансових ф’ючерсів можна вважати винайдення біржових торговельних фондів, або ETF (exchange traded fund). Головним призначенням ETF є відображення динаміки базових фінансових інструментів, які враховуються при формуванні кожного конкретного ETF. При цьому ETF проходить лістинг на біржі та може торгуватися нарівні зі звичайними акціями. ETF фонди були представлені на фондових біржах Америки та Канади у 1990-х роках. ETF є фондом, який володіє певними активами. Такими можуть бути акції, облігації, нафтові ф’ючерси, активи у вигляді золота, іноземної валюти тощо.

Тому однією з переваг торгівлі ETF є можливість торгувати різними видами активів фондової біржі, навіть якщо самі ці активи на цій біржі недоступні для торгів. Або ж це чудова можливість для торгівлі певним набором активів за допомогою одного фінансового інструменту.

Для торгів на американському фондовому ринку доступно понад півтори тисячі ETF. Понад дві сотні з них є активно торгованими фінансовими інструментами.

Види ETF
Для того, щоб ефективно обрати той чи інший ETF для торгівлі, початківцю-інвестору або спекулянту необхідно чітко структурувати масив ETF, представлених на фондовому ринку.
На фондовому ринку представлені такі види ETF: ETF акцій, Товарний ETF, ETF облігацій, ETF валют, Індексний ETF, Зворотний ETF, ETF з коефіцієнтом зміни.

ETF акцій – цінний папір, який відображає динаміку певного набору акцій. Здебільшого ці ETF відображають набір акцій згідно з якоюсь галуззю або країною. Це може бути, наприклад, сектор енергетики, промисловий сектор. Або у склад ETF можуть входити акції емітентів, які знаходяться в Китаї.

Товарний ETF – ETF, що відображає ціну фізичних товарів. Такими товарами можуть бути сільськогосподарська продукція, природні копалини, а також коштовні метали. Товарний ETF головним чином сфокусований на певному товарі. При цьому в основі такого ETF може бути фізичний товар, що зберігається в певному місці. Також в основі товарного ETF може бути ф’ючерсний контракт на відповідний товар. Менш поширеними є ETF, які відображають у своїй вартості товарні індекси, що, у свою чергу, можуть розраховуватися на основі множини товарів у вигляді комбінації фізичного товару та різноманітних деривативів.

ETF облігацій. Базовим активом для ETF цього типу є облігації. Це, у свою чергу, дає змогу торгувати борговими фінансовими інструментами через ринок акцій.

ETF валют – ETF, що відображає вартість відповідної валюти. Цей вид торговельного фонду забезпечує можливість торгівлі валютними парами без виходу на ринок Forex.

Індексний ETF – ETF, що відображає динаміку певного індексу настільки близько, наскільки це можливо. Звісно, індексний ETF може торгуватися з дисконтом або премією відносно індексу. Але ці періоди дуже малі, оскільки різниця дуже швидко нівелюється арбітражем з боку інституційних інвесторів.

Зворотний ETF – ETF, сконструйований за допомогою різноманітних деривативів. Мета такої конструкції – сформувати обернений зв’язок між ціною ETF та відповідним йому індексом або набором акцій. Це означає, що якщо певний індекс матиме низхідну динаміку, то зворотний ETF зростатиме. І навпаки, якщо певний індекс матиме висхідну динаміку, зворотний ETF падатиме. ETF цього виду дуже часто використовуються інституційними інвесторами, які мають обмеження на торгівлю короткими позиціями. Тому, щоб хеджувати свої ризики при падінні ринку або сектора, інституційні інвестори можуть купувати цей вид ETF.

ETF з коефіцієнтом зміни. Ці ETF мають у своїй основі різноманітні активи. При цьому головною особливістю цих фондів є наявність певного коефіцієнта зміни цього ETF відносно базового активу. Цей коефіцієнт, як правило, має значення 2 або 3. Тому цей вид ETF можуть називати подвійними або потрійними. Тобто, якщо ми розглядаємо подвійний ETF, то він зростає у два рази більше, ніж зростає його базовий актив. І відповідно падіння такого ETF буде у два рази більше падіння його базового активу. Ці ETF дозволяють здійснювати більш агресивні спекуляції, при цьому ризики торгівлі цими інструментами також підвищені.

При цьому окремо взятий ETF може поєднувати у собі характеристики кількох з перелічених вище типів. Це може бути, наприклад, індексний зворотний ETF з коефіцієнтом 3. Таким характеристикам відповідає Direxion Daily S&P 500 Bear 3X ETF (SPXS).

Нижче в таблиці наведені приклади описаних видів ETF.

Тікер

Склад

Комісія

Стратегія

(UUPA)

United States Dollar (Bullish) vs. Basket

0.80%

Купує лише ф’ючерсні контракти на долари США проти інших валют (кошик).

(CEWA)

Нова валюта

0.55%

Інвестиції у валюти країн, що розвиваються.

(DBVA-)

G10 Currency Harvest

0.81%

Керрі торгівля. Купівля ф'ючерсів на валюти країн G10 з найвищою дисконтною ставкою, продаж ф'ючерсів на валюти з найнижчою дисконтною ставкою.

(CCXB-)

Товарна валюта

0.55%

Інвестиції у валюти, пов’язані з товарами.

(ICI C)

Валюта Carry

0.65%

Керрі торгівля. Інвестує у високоприбуткові валюти G10 шляхом запозичень на низькоприбуткових валютних ринках G10.

(AYTB-)

Asia 8

0.89%

Інвестує у 8 валютах країн Азії.